Hangtompító – az első év tapasztalatai

Magyarországon a sportvadászok és sportlövők 2023. november 1-től használhatják a hangtompítókat vadászati vagy sportlövészeti célra. Rögtön az elején tisztázzuk, a hangtompító nem a filmekből ismert mértékben csökkenti a hanghatást, csupán az átlagos 150-170 decibel közti torkolati hanghatást hivatott csillapítani, melynek mértéke 15-40 decibel közé eshet. Mivel 140 decibel a maximum, ami az emberi fület érheti azonnali és tartós halláskárosodás nélkül, ez egyáltalán nem elhanyagolható mérték, még akkor sem, ha úgy éreznénk, hogy még hangtompító használata mellett sem lett halk a lövés. A hangtompító emellett csökkenti a visszarúgást is, amely magabiztosabb fegyverkezelést és a dörejiszony csökkenését is eredményezi.

A hangtompító gyakorlatilag egy olyan tágulási tartály, amely a csőtorkolaton kiáramló nagy nyomású gázokat lassítja és lassabb kiáramlásra kényszeríti. Ennek kapcsán a még el nem égett lőporgázok jóval több időt töltenek nem csupán a hangtompító belsejében, de a fegyvercsőben is, és leginkább erre kell felkészülnünk fegyvertartóként.

A hangtompító lövésről lövésre telítődik lőporgázokkal és égéstermékkel, idővel veszít a hatékonyságából is, de amit mindenképp figyelembe kell venni, hogy a füst sokkal nagyobb mennyiségben távozik hátrafelé is, így nagyobb lerakódás várható az átmeneti kúpnál és a csőben egyaránt, amely nem megfelelő karbantartás mellett akár zárolási problémákat is okozhat, és akár rozsdamentes cső esetében is megjelenhetnek rozsdagödrök. A hangtompító esetében nem igaz az általánossá vált mondás, hogy „a következő lövés majd kiviszi”. Szintén érdemes figyelni arra, hogy használat után a hangtompító belseje nedves lehet a páralecsapódástól, amely sokkal gyorsabb korrodálódást eredményez.

De mégis, mire figyeljünk hangtompító használatakor?

  • Mindenképp a kalibernek megfelelő eszközt válasszunk.
  • Fegyvertől függ, hogy igényel-e utánállítást a távcső vagy az irányzék, de mindenképp lőjük be a fegyvert hangtompítóval is, mert típustól függően 100 méteren akár 10-15 centit, bizonyos esetekben akár többet is módosíthat a találati ponton.
  • Használat (vadászat vagy lövészet) után tekerjük le, még akkor is, ha nem tisztítjuk meg azonnal. A fegyvercsövet lehetőleg fújjuk be olajjal, majd otthon tisztítsuk ki rendesen, de ha mégsem, legalább egy csőkígyóval húzzuk át.
  • Kerüljük a gyors egymást követő lövéseket, ugyanis a hangtompító lényegesen gyorsabban melegszik, mint a cső.
  • Lehetőleg szétszedhető hangtompítót vásároljunk a könnyebb tisztítás, karbantartás miatt.
  • Minden használat után tisztítani kell a fegyvert és a hangtompítót egyaránt, mert nem csupán a lamellák, kamrák telítődnek, de sokkal több lerakódás marad a csőben is.
  • Ha mégsem takarítjuk rendszeresen az eszközt, érdemes átnézni a furaton, hogy tisztán át lehet-e látni rajta. Ha koszosnak ítéljük, lerakódást látunk, legalább egy kalibernek megfelelő kefével menjünk át rajta.

Vélemény, hozzászólás?